کاربرد وسیله:

ثابت کردن پانسمان بر روی پوست و بر روی لوله ها و ابزارات آزمایشگاهی.

    مدل:10سانتی متر

مشخصات ظاهری:

اجزاء به تفکیک:حلقه/نوار چسب
طول نوار چسب: 5M
عرض نوار چسب: 5cm /2.5cm
جنس حلقه:فلزی
رنگ نوار:سفید
جنس نوار:کتان

مشخصات فنی:

ضخامت (ميلي متر) :0.18
استحكام چسبندگي ( نيوتن بر سانتي متر ) :2.8
مقاومت پارگي ( نيوتن بر سانتي متر ) :330
حلال چسب :
hot melt
تعيين ميزان زينك اكسايد :2-3%
وزن پارچه :97g/m2
ضد آب بودن :خیر

 

 

چسب لوکوپلاست

چسب زینک اکساید

چسب زینک اکساید معروف به چسب لوکو پلاست، چسبی است یکطرفه که یک طرف آن را پارچه کتان تشکیل داده و طرف دیگر آن را چسبی از جنس اکریلیک یا در مواردی از جنس لاتکس تشکیل داده است. چسب لوکوپلاست بر خلاف چسب های حصیری که دارای قابلیت کشسانی هستند، قابلیت کشسانی ندارند و فرد استفاده کننده را در انجام حرکت های آزادانه محدود میکنند.

چسب لوکو پلاست یا همان چسب زینک اکساید برای مواردی استفاده میشود که فرد معالج قصد محدود کردن محل مورد معالج را دارد.

کاربرد های چسب زینک اکساید یا همان لوکوپلاست چیست؟

در زمانی که قسمتی از بدن آسیب میبیند و پزشک معالج وی قصد دارد تا در حرکت دادن محل مورد معالجه محدودیت ایجاد کند، از چسب لوکوپلاست یا همان چسب زینک اکساید استفاده میکند، چسب زینک اکساید برای جلوگیری از هرگونه حرکت ناخواسته مفاصل و ماهیچه ها وسیله ای مطمئن میباشد تا اندام آسیب دیده کمترین حرکت را داشته باشند، در ورزشکاران نیز چسب لوکوپلاست نیز بسیار پر طرفدار میباشد، چراکه چسب زینک اکساید برای هرگونه پیچ خوردگی عضلات و مفاصل بسیار مناسب میباشد.

استفاده از چسب لوکوپلاست یا همان چسب زینک اکساید

نکته مهمی که در هنگام استفاده از چسب لوکوپلاست میبایست بخاطر داشت این است که چسب زینک اکساید میبایست در جای تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد چراکه آلودگی باعث کاهش عملکرد مفید این چسب میگردد. وجود مو بر روی سطح چسب لوکو پلاست یا همان زینک اکساید باعث بوجود آمدن درد شدیدی در هنگام کندن چسب برای فرد استفاده کننده میشود. یکی از نکات مثبت چسب های لوکوپلاست یا همان زینک اکساید این است که این چسب ها به راحتی با دست پاره نمیشوند و میبایست برای پاره کردن و یا بریدن این چسب ها از قیچی استفاده کرد.

چسب لوکو پلاست و ایمنی آن

استهکام، فاکتور اصلی این چسب میباشد، این چسب ها بدون قابلیت کشسانی میباشند و این عدم توانایی در کشسانی بودن چسب زینک اکساید باعث میشود تا در صورت محکم بسته شدن در ناحیه مورد نیاز، باعث بند آمدن خون در آن ناحیه شود، فلذا میبایست برای استفاده از چسب لوکوپلاست یا همان زینک اکساید به راحتی هرچه تمام تر این چسب را بر روی ناحیه مورد نظر گذاشته و به آرامی فشار داد تا چسب لوکو پلاست بچسبد.

ضعف چسب لوکوپلاست

بزرگترین ایرادی که به چسب لوکوپلاست میتوان گرفت، حساسیت زا بودن این چسب هاست، چسب زینک اکساید چسبی است که با وجود ضد حساسیت بودن، پس از اتصال به محل سالم و یا آسیب دیده بعد از مدل طولانی در استفاده باعث بروز خشکی و ترک هایی در پوست ناحیه مورد استفاده میگردد. قابلیت حساسیت زایی در چسب لوکوپلاست را میتوان بزرگترین ایرادی دانست که در این چسب وجود دارد.

چگونه چسبندگی چسب لوکوپلاست یا همان چسب زینک اکساید را بالا ببریم؟

چسب زینک اکساید میبایست شرایطی را داشته باشد تا بهتر بچسبد

چسبیدن چسب لوکوپلاست

 

  1. در بین دو سر چسب باشد ( در اول چسب و در آخر چسب لوکوپلاست، روی چسبی دیگر باشد)
  2. چسب را به خوبی در محل مورد نظر مالش دهید تا چسب زینک اکساید بچسبد.
  3. در دمای مناسب استفاده از چسب لوکو پلاست توصیه میشود.
  4. قبل از استفاده میتوانید از چسب لوکو پلاست بر روی رادیاتور قرار دهید تا چسبندگی آن بالا رود، سپس چسب زینک اکساید را در دمای اتاق بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید تا بچسبد.

 ویژگی های چسب زینک اکساید

زینک اکساید داراری رول فلزی میباشد
سهولت در نگهداری از ویژگی های چسب زینک اکساید میباشد.
زمان نگهداری بسیار بالایی دارد.
سایز های موجود چسب زینک اکساید عرض 2.5 سانتیمتر به طول 5 متر و عرض 5 سانتیمتر به طول 5 متر موجود میباشد.