ماسک بیهوشی

    کاربرد وسیله:

ماسک بیهوشی یک ماسک شفاف یا نیمه شفاف است. به منظور انتقال گاز بیهوشی و مواد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این ماسک قبل از عمل های جراحی برای بیهوشی بیمار می باشد. ماسک بیهوشی روی دهان و بینی فرد قرار می گیرد. از طرفی با استفاده از لوله ها به یک مخزن متصل است. گازها و مواد بیهوشی از طریق لوله وارد ماسک می شود. هنگامی که شخص تنفس می کند مواد بیهوشی وارد بدن می شود و بیهوشی انجام می گیرد.

مدل:

مشخصات ظاهری:

اجزاء به تفکیک:بالشتک هوا/ماسک/ دریچه تنظیم هوا /سر اتصال
شکل:شفاف
سایز :1و2و3و4و5

مشخصات فنی:

جنس :PVC

 

ماسک بیهوشی چیست؟

 

ماسک بیهوشی یک ماسک شفاف یا نیمه شفاف است. به منظور انتقال گاز بیهوشی و مواد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این ماسک قبل از عمل های جراحی برای بیهوشی بیمار می باشد. ماسک بیهوشی روی دهان و بینی فرد قرار می گیرد. از طرفی با استفاده از لوله ها به یک مخزن متصل است. گازها و مواد بیهوشی از طریق لوله وارد ماسک می شود. هنگامی که شخص تنفس می کند مواد بیهوشی وارد بدن می شود و بیهوشی انجام می گیرد. استفاده از ماسک بیهوشی و تجهیزات دیگر آن تنها به دست متخصص بیهوشی باید انجام گیرد. زیرا امری تخصصی و بسیار ظریف می باشد.

تعاریف کوتاه ماسک بیهوشی

 

ماسک بیهوشی یک ماسک تخصصی پزشکی برای بیهوشی است.

ماسک بیهوشی به ماسکی گفته می شود که مواد بیهوشی را از مخزن به بدن بیمار هدایت می کند.

ماسک بیهوشی ماسکی پلاستیکی و محدبی شکل است. به گونه ای که روی بینی و دهان بیمار را فرا می گیرد.

ماسک بیهوشی کنترل تنفس بیمار را در زمان بیهوشی ممکن می سازد.

ماسک بیهوشی

کلیات بیهوشی

بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی یکی از حالت های مهم در علم بیهوشی است. در این حالت شخص پس از بیهوشی حالتی شبیه به یک خواب کامل و عمیق دارد. در این حالت در مقابل درد و مسائل دیگر واکنشی از خود نشان نمی دهد. همچنین حافظه نیز در این حالت به خواب رفته است. یعنی شخصی که بیهوشی عمومی شده است پس از به هوش آمدن چیزی به یاد نمی آورد. ممکن است در این زمان قسمتی از بدن او جراحت دیده باشد. همچنین ممکن است صداهایی به گوشش رسیده باشد. اما پس از به هوش آمدن چیزی به یادش نمی آید. در بیهوشی عمومی حواس پنچ گانه بدن به خصوص حس لامسه به طور موقت از بین می رود. بیهوشی عمومی برای انجام جراحی های باز استفاده می گردد. در بیهوشی عمومی شلی و بی حسی عضلات بدن ایجاد می شود. به همین خاطر جراحی به راحتی امکان پذیر خواهد بود. بیمار نیز درد را متوجه نمی شود. گرچه پس از خاتمه بیهوشی ممکن است دچار درد شود.

 

اهمیت بیهوشی

انجام جراحی های باز در حالت عادی ممکن نیست. زیرا بیمار درد زیادی متحمل خواهد شد. بیهوشی یکی از مهم ترین اقدامات بشر برای کاهش درد عمل های سخت به شمار می رود. برای اینکه پزشک بتواند بدن را باز کند و جراحی انجام دهد لازم دارد تا سطح هوشیاری بیمار را کاهش بدهد. این کاهش هوشیاری چیزی فراتر از یک خواب عادی است. متخصص بیهوشی مسئول این کار است. او در این زمینه مهارت و تخصص دارد. قبل از عمل جراحی بیمار را بی هوش می کند. سپس بیمار به اتاق عمل منتقل می شود و جراحی روی او انجام می پذیرد.

 

متخصص بیهوشی

مهم ترین وظیفه متخصص بیهوشی بیهوش کردن بیمار به هدف تسکین درد است. اما این تنها کار او نیست. در طول عمل جراحی خوابی بسیار عمیق ایجاد می شود. در این حالت تنفس قطع می شود. یکی از وظایف مهم متخصص بیهوشی پس از شروع بیهوشی بیمار، کنترل فرآیند تنفسی و سیستم قلب و عروق می باشد. یک متخصص بیهوشی اتفاقات ناگوار در حین بیهوشی و پس از آن را به سرعت تشخیص داده و درمان می کند. همچنین قبل از عمل سلامت بیمار را به دقت ارزیابی می کند. قبل از عمل بیماری های قلبی و… توسط متخصص بیهوشی بررسی می شوند. سپس با توجه به شرایط بیمار و نوع عمل جراحی بهترین نوع بیهوشی تشخیص داده شده و انجام می گردد.

ماسک بیهوشی